Jak pomóc psu poradzić sobie z lękiem – 2 istotne kroki

legowisko dla dużego psa

W obiegowej opinii psy dużych ras, takich jak bernardyny, dogi czy owczarki berneńskie, to lojalni i nieustraszeni obrońcy domowego stada.

To po części prawda – lojalności nie można im odmówić. Ale choć ich rozmiary kojarzą się nam z bezpieczeństwem, psy te mogą cierpieć na różnego rodzaju zaburzenia lękowe, przeżywać stresy i niepokoje na równi z pinczerkami czy yorkami.

legowisko dla dużego psaLęk to naturalna, powszechna emocja, a jej przeżywanie nie zależy od rozmiaru zwierzęcia (ani człowieka, tak na marginesie). Jeśli Twój pies reaguje podkuleniem ogona na głośne dźwięki, zaczyna szczekać czy dyszeć bez wyraźnego powodu, a w czasie burzy próbuje zamieszkać w szafie, może to świadczyć o przeżywaniu stanów lękowych.

Jakie kroki należy podjąć w takiej sytuacji? W tym miejscu omawiamy dwa istotne rozwiązania – konsultację ze specjalistą oraz wybór bezpiecznego legowiska dla dużego psa z problemami lękowymi.

Wyklucz poważniejsze przyczyny

Pierwszym i najważniejszym krokiem, bez którego wszystkie pozostałe nie mają sensu, będzie konsultacja z dobrym weterynarzem, który nie zignoruje Waszego problemu. Objawy lęku i stresu u zwierząt są dość niespecyficzne – oznacza to, że równie dobrze mogą świadczyć o istnieniu innej choroby u psa.

Dlatego konieczna będzie nie tylko wizyta u standardowego weterynarza „od wszystkiego”, ale przede wszystkim u psiego neurologa, który zapozna się z objawami i zleci dalszą diagnostykę.

Najważniejszym badaniem, które wykonuje się u psów w przypadku podejrzenia jakichkolwiek zaburzeń neurologicznych, jest rezonans magnetyczny. Choć maszyny do rezonansu dla zwierząt posiada zaledwie kilka ośrodków w Polsce, nie warto rezygnować z tego badania ze względu na odległość od takiego ośrodka – ocaliło już życie niejednemu psiakowi.

Jeśli wyniki będą w normie, ale istnieje związek pomiędzy wystąpieniem objawów lękowych u psa a znaczącą zmianą w Waszym trybie życia, być może znajdziecie rozwiązanie u psiego behawiorysty. Psy adaptują się do nowych sytuacji w bardzo indywidualny sposób – co na jednych wydaje się nie robić wrażenia, u drugich może być początkiem długotrwałej traumy. Doświadczony behawiorysta będzie w stanie ocenić sytuację i doradzić najlepszą drogę postępowania.

Posłanie dla psa, który się boi

Uwarunkowania ewolucyjne sprawiają, że przeżywające negatywne emocje psy na ogół czują się lepiej, jeśli nie znajdują się na otwartym terenie. Instynktownie szukają kryjówki przed zagrożeniem – nawet, jeśli zagrożenie to pojawia się tylko w ich głowach.

Dlatego ważnym krokiem w poprawieniu samopoczucia psa będzie zakup odpowiedniego legowiska. Być może zauważyłeś, że Twój pies lubi układać się w kącie fotela lub śpi, zwijając się najmocniej, jak umie. To pozycja naturalnie zwiększająca u niego poczucie bezpieczeństwa.

Dlatego legowisko dla dużego psa z problemami lękowymi nie powinno być niczym nieograniczonym, otwartym materacem duża oferta dostępna jest w sklepie Obroza-elektryczna. Dobrym wyborem będą miękkie koszyki z wysokim obramowaniem, przy zakupie których warto pamiętać też o sprawdzeniu jakości wypełnienia i tego, czy nie będzie się ono przesuwać pod ciężarem zwierzaka.

Duże psy potrzebują odpowiednio amortyzujących legowisk ze względu na skłonność do problemów z układem kostno-stawowym. Jeszcze lepszą opcją może okazać się domowa wersja domku lub budy dla psa, wykonana z materiałów, które zachowują kształt i są odporne, jak np. kordura. Jest to posłanie całkowicie zadaszone, które w razie stresu zapewni Twojemu psu możliwość wypoczynku i izolacji od bodźców.