Jaki wybrać kaganiec dla psa?

Zazwyczaj kagańce dla psów źle się kojarzą (z karą, niebezpieczeństwem, agresją itp.). Jednak w pewnych sytuacjach są wręcz wskazane, ponieważ mogą zapewnić bezpieczeństwo ludziom oraz samym czworonogom. Właściwie dla pupili żyjących w aglomeracjach miejskich, kaganiec jest obowiązkowy. Podobnie przy wyjazdach urlopowych.

Rodzaje kagańców

Szczególnie w okresie letnim wybór odpowiedniego namordnika wiąże się z zapewnieniem zwierzęciu stosownych warunków zdrowotnych. Każdy rodzaj kagańca jest przewidziany do konkretnej sytuacji i nie należy tego zmieniać. Oto podstawowe typy dostępnych na rynku:

  • Kaganiec weterynaryjny – służy do wizyt u weterynarza i jest to najtańszy model. Przeważnie wykonany z materiału sztucznego, bardzo wytrzymałego, zapinanego na rzepy. Chroni przed szczekaniem, pobieraniem wody, pokarmów oraz ziajaniem. Można stosować go tylko do krótkotrwałego noszenia.
  • Kaganiec koszykowy – występuje w wersji skórzanej, metalowej oraz plastikowej. Skórzany jest miękki, wytrzymały i wygodny, ale może być ciężki w utrzymaniu higieny. W skórze ciężej napić się czworonogowi czy też ziajać. Jednak jest to możliwe przy dobrze dopasowanym rozmiarze. Wersja metalowa jest sztywna i ciężka, latem powoduje oparzenia skóry, a w czasie zimy odmrożenia. Uderzenie się psa w metalu jest bolesne, jednak jest on skuteczny i higieniczny. Umożliwia również bardziej swobodne napicie się oraz ziajanie. Nie zaleca się go dla psów małych ras. Plastikowe modele są gdzieś pomiędzy skórą a metalem. Są lekkie i wytrzymałe, dobrze się dopasowują i są łatwe w czyszczeniu. Jednak ten rodzaj również ogranicza swobodę ziajania.
  • Kaganiec fizjologiczny – nadaje się dla psów w każdej wielkości i w każdym wieku. Najczęściej wykonany jest z elementów z tworzywa sztucznego albo metalu w tworzywie. Jest dość lekki i daje dużą swobodę zwierzęciu. Pies może swobodnie ziajać, pić wodę, a nawet dostawać smakołyki. Jedynym jego mankamentem jest to, że nie chroni pupila przed gryzieniem śmieci.

Bogata oferta kagańców na tej stronie