Pastuch dla psa – czy to etyczne?

ucieczka psa z domu

Przygotowując wybieg dla psa, często nie wiemy jak odpowiednio go zabezpieczyć, aby nasz pupil nie wydostał się poza wyznaczone ogrodzenie. Kiedy wreszcie postanowimy zdecydować się na pastuch Obroża Elektryczna, wiele osób może skrytykować nasz pomysł, mówiąc, że to okrutne i nieetyczne. Czy to prawda?

Czym właściwie jest pastuch dla psa?

Jest to rodzaj ogrodzenia, które po kontakcie z ciałem człowieka lub zwierzęcia, razi prądem. Zwykle występuje w formie pojedynczego lub kilku drucików. Wysokość pastucha dopasowuje się w taki sposób, aby zwierzęta nie miały szansy przeskoczyć nad nim lub przejść pod spodem. Zdarza się, że konieczne jest rozwinięcie pastucha na kilku wysokościach.

Pastuch dla psa – czy jest niebezpieczny?

Ogrodzenie nie sprawia dużego bólu, jest on raczej nagłym wrażeniem dyskomfortu, który skutecznie odstrasza przed ponownym jego dotknięciem. Większość osób mających do czynienia z pastuchem, pokusiło się, aby samemu go dotknąć. Przynosi to więcej strachu niż bólu – tak samo jest w przypadku psów i innych zwierząt. Ponadto, psy są wyjątkowo inteligentnymi stworzeniami. Już po kilkukrotnym zetknięciu się z pastuchem rozumieją, iż lepiej go unikać.

Dlaczego ludzie unikają pastucha dla psa?

Zwykle wynika to z braku informacji na temat działania takiego ogrodzenia. Ludzie wyobrażają sobie, iż pastuch razi psa prądem z niewyobrażalną siłą, powodując ból i cierpienie zwierzęcia, podczas gdy w rzeczywistości jest to pojedynczy, nieprzyjemny impuls.

Kiedy unikać ogrodzenia elektrycznego?

Istnieją dwie sytuacje, kiedy pastuch może wyrządzić krzywdę i nie należy go stosować. Pierwsza z nich to poważne choroby serca, wobec których pies nie powinien być narażony na nagły lęk. Druga dotyczy stanu zdrowia psychicznego psa. Elektryczne ogrodzenie może mieć negatywny wpływ na bardzo lękliwe zwierzęta po trudnych przejściach.