Jaki żwirek dla kota wybrać?

Jaki żwirek dla kota wybrać

Decydując się na posiadanie kota w swoim domu, warto zapewnić mu odpowiednie miejsce do załatwiania się. Mając na uwadzę komfort zwierzęcia i swój opłaca się wybrać najlepsze do tego celu podłoże.

Rodzaje żwirków dla kota

Niegdyś do kocich kuwet wsypywano przede wszystkim zwykły piasek przyniesiony z dworu. Dzisiaj mając na uwadze dobro zwierzęcia, producenci wzbogacają żwirek dla kota odpowiednimi składnikami. Koty mające na przykład problemy z układem moczowym powinny mieć wsypywany inny żwirek niż zdrowe zwierzęta.  Żwirki można podzielić na dwa główne rodzaje — zbrylające i niezbrylające. 

Żwirek dla kota — zbrylający

Żwirki zbrylające cechują się tym, że po kontakcie z kocim moczem zamieniają się w bryłki łatwe i szybkie do usunięcia z kuwety. Ułatwia to dbanie o czystość kuwety, ponieważ nie ma konieczności usuwania całego żwirku, a jedynie powstałych bryłek. Wystarczy co jakiś czas dosypać żwirku, aby utrzymać odpowiedniej wysokości podłoże. Wadą tego rozwiązania jest to, że żwirek może oblepiać kuwetę.

Popularny żwirek dla kota zbrylający to:

  • żwirek drewniany,
  • żwirek silikonowy,
  • żwirek bentonitowy.
żwirek dla kota

Żwirek dla kota — niezbrylający

Drugim rodzajem żwirku stosowanego jako podłoże do kocich kuwet to żwirek dla kota niezbrylający, czyli taki, który nie tworzy bryłek po zetknięciu z moczem. Ma on bardzo dobre właściwości chłonne i dość skutecznie absorbuje zapach. Wymaga jednak częstych wymian całego żwirku z kuwety, ponieważ miesza się z moczem. Rodzaje żwirku niezbrylającego to:

  • żwirek drewniany (pellet)
  • żwirek silikonowy niezbrylający

Przy wyborze żwirku dla kota warto kierować się nie tylko swoim komfortem, ale też wyborem naszego pupila.